26 Temmuz 2013 Cuma

#atillaçapraznerdeSokakta yaşayan ve duvarlara birkaç kelimelik şiirler yazmasıyla tanınan Atilla Çapraz, önceki gün (23 Temmuz, Salı günü) Yapı Kredi Bankası’nın Kadıköy şubesinin duvarına yazı yazdığı sırada polisler tarafından zor kullanarak götürüldü. Götürülme ânı video kaydına alınan Çapraz’dan o andan bu yana haber alınamıyor.

1961 Kastamonu doğumlu olup 1985’ten beri İstanbul’da yaşayan Atilla Çapraz, duvarlara yazdığı ilgi çekici yazılarıyla tanınıyordu. Önceki gün Yapı Kredi Bankası’nın Kadıköy İskele şubesinin duvarına yazılama yapmak isterken polislerin sert müdahalesiyle zorla götürüldü. Götürülme ânına ait bir de video kaydı bulunan Atilla Çapraz hakkında, avukatların ve gazetecilerin sorularına polisler ‘bilgimiz yok’ cevabı veriyorlar. Yasalara göre polisin gözaltına aldığı kişi hakkında tutanak tutması gerekirken, Atilla Çapraz hakkında bir kayıt bulunmaması, yasa dışı bir işlem yapıldığı yönündeki şüpheleri arttırıyor. Öte yandan, Çapraz’ı götüren 92156 nolu polis otosunun o saatlerde Levent’te olduğunu söyleyen polislerin yanlış bilgi verdiği de olay ânına ait videoyla ortaya çıkıyor:

Atilla Çapraz’ın sıkça uğradığı semtlerin esnafı da olayın yaşandığı saatten bu yana kendisini görmediklerini söylüyorlar. Polis tarafından götürülmesinden beri haber alınamayan Atilla Çapraz hakkında polisten şu sorulara cevap vermesini istiyoruz?

1) Atilla Çapraz olay yerinden alındıktan sonra nereye götürülmüştür?
2) Götürüldüğü yerde hangi işlemler yapılmıştır?
3) Bir gözaltı işlemi olduğu halde yasal kaydı neden yoktur?
4) Yanlış bilgi verilerek hangi bilgi gizlenmeye çalışılmaktadır?

Hiç yorum yok: